У Кремнієвій долині знов завирувало життя. Офісні будівлі уздовж Гайвею 101 рясніють вивісками багатообіцяючих стартапів. Ціна на оренду запаморочливо зростає, а разом із нею — і попит на розкішні вілли у курортних містечках типу озера Тахо. Статків тут й справді не бракує. У Бей Еріа зародилася напівпровідникова промисловість, що дала поштовх до розвитку технологічних та інтернет-компаній. А вже їм ми завдячуємо такими технологічними чудесами, як телефони з сенсорним екраном, здійснення миттєвого пошуку фондами визначних бібліотек та віддалене – за тисячі кілометрів – керування безпілотниками. Та це ще не межа. Про це свідчить пожвавлення підприємницької діяльності починаючи з 2010 року.
Може здатися дивним, однак дехто в Кремнієвій долині вважає, що вона переживає занепад, і темпи розвитку інновацій сповільнюються десятиліттями. Пітер Тіль, засновник PayPal і перший зовнішній інвестор у Facebook, каже, що інновації в США «на межі зникнення». Відчуття розчарування поділяють із ним інженери усіх галузей. А невелика, але зростаюча група економістів вважає, що існуючий економічний вплив інновацій не йде ні в яке порівняння з минулим.
[ … ]
Дедалі більшого поширення набувають інновації, що використовують дешеву обчислювальну потужність. Комп’ютери починають розуміти природну мову. З’являються ігрові консолі, з якими можна взаємодіяти рухами тіла. Такі технології незабаром можуть знайти широке застосування й у бізнесі. Тривимірний друк вже здатний створювати все більш складний масив об’єктів і незабаром може почати використовуватися для виготовлення людських тканин та інших органічних матеріалів.
Прихильники песимістичних сценаріїв закидають, що такого слід чекати тільки «після дощичку в четвер». Разом з тим думка про те, що технологічне зростання є виключно одностороннім процесом – ріст може бути або постійним, або він не буде зростанням, без можливості поперемінного ослаблення і посилення, суперечить самій історії. Чад Сіверсон з Чиказького університету зазначає, що зростання продуктивності в епоху електрифікації було неоднорідним. У період появи найзначніших електротехнічних інновацій наприкінці ХІХ – початку ХХ століття зростання було повільним. Значного сплеску у розвитку вдалося досягти пізніше.