Бум повертається в Кремнієву долину. Бізнес-парки вздовж автошляху 101 знову прикрашені багатонадійними стартапами. Орендна плата стрімко зростає, так само як і попит на вілли в курортних містечках, наприклад навколо озера Тахо, а це якраз свідчить про нажиті статки. Область затоки Сан-Франциско була колискою напівпровідникової галузі, а також комп’ютерних та інтернетних компаній, які виросли в ті часи. Тамтешні чарівники створили чимало чудес, які роблять світ футуристичнішим, від телефонів із сенсорним екраном до миттєвого пошуку в найбільших бібліотеках і можливості керувати безпілотником, що літає десь за тисячі кілометрів. Відновлення ділової активності, яке почалося у 2010 році, ніби натякає, що прогрес триває.
Тож це здається дивиною, що дехто в Кремнієвій долині вважає, що там настала стагнація, і що розвиток інновацій сповільнюється протягом десятиліть. Пітер Тіль, засновник PayPal і перший зовнішній інвестор Facebook, каже, що інновації в Америці зараз десь по дорозі з глухого кута в труну. Інженери з усіх галузей також відчувають схоже розчарування. А невеличка група економістів, яка потроху збільшується, вважає, що сьогоднішні інновації значно слабше впливають на економіку в порівнянні з минулими досягненнями.
[ … ]
В усіх галузях стрімко розвиваються інновації, основані на дешевій обчислювальній потужності. Комп’ютери починають розуміти природну мову. Люди грають у відеоігри, використовуючи лише рухи тіла, — ця технологія скоро може значно поширитися в діловому світі. 3D-принтери вже здатні друкувати дедалі складніші об’єкти, можливо, вони скоро створюватимуть тканини людського організму та інші органічні матеріали.
Той, хто песимістично ставиться до інновацій, може вважати, що це просто обіцянка-цяцянка. Але думка про те, що зростання за підтримки технологій має або безупинно продовжуватись, або постійно спадати, замість циклічних припливів і відпливів, не витримує перевірку історією. Чад Сиверсон із Чиказького університету нагадує про те, що зростання продуктивності в епоху електрифікації було нерівномірне. Зріст був повільним у часи важливих електротехнічних інновацій наприкінці ХІХ і на початку ХХ століття, а потім він стрімко прискорився.